Glaspusteriet Gnist. Glas og Keramik
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Fra glødende glas og en klump ler
Hver dag går vi på arbejde for at skabe smukke og brugbare hverdagsting og kunsthåndværk,
der bliver værdsat nu og i mange år fremover. Ting, der gerne må flytte ind og sætte små
aftryk dér, hvor de ender med at bo. I vindueskarmen, på juletræet eller ved morgenkaffen.
Brugskunst, unika og keramik til en hver lejlighed.
Legende umage. Og helt unikt.
Alt, vi laver, er gjort med umage - krydret med en legende skabertrang. Hvert ting er præget
af de hænder, og den mund, der har formet det. Og selvom vi har en sikker hånd, så er hver
ting helt sin egen, formet på materialets præmisser. Du kan
11 opslag
seneste fra 10. juli 2026
Glean ApS
Glean laver plantebaseret konfekture. Vi bruger aquafaba/kikærtevand som er et restprodukt fra fødevareindustrien. Aquafaba er en æggehvide erstatning som vi upcycler og bruger i vores flødeboller og andet konfekture.
Glerups
Glimmer Paa
Glimmer Paa leverer et frirum, hvor du kan fordybe dig alene eller sammen med dem du holder af i et krea-projekt. Produkterne er inspireret af nordisk design.
Vi har samlet det hele i en krea-boks, med nøje udvalgte materialer i en super god kvalitet, der gør det sjovt at arbejde med.
Der medfølger dansk vejledning og en how-to video til alle krea-projekterne.
4 opslag
seneste fra 23. november 2022
Glocal Art
Glocal Art forhandler moderne afrikansk kunst, keramik, kurvevarer, møbler, tekstiler og gaveartikler fra Afrika.
Gluckigluck / Gluggle jug / Upbeads
Vil du tilføje flere bestsellere til din butik? Så kom til vores stand!
1. Den ikoniske Gluggle-kande
Bring mere glæde til dine kunders bord ved at introducere et ikonisk stykke britisk design: den originale Gluggle-kande! Denne nyhed blev designet for 150 år siden! Og den findes stadig!!! Og hvorfor? Fordi den laver en lyd af gurglen, når du bruger den! Den findes også i over 25 forskellige farver - og vil fange dine kunders og venners opmærksomhed på ingen tid! Kom og lyt!
2. De fabelagtige Upbeads-kæder
To stærke mødre startede dette mærke for 6 år siden i Hamborg uden at vide, at de ville skabe en verdensomspændende trend for nøg
GM Trading
Vi er en dansk familiedrevet virksomhed, som blev grundlagt i 1977. Vi distribuerer skønhedsprodukter til store dele af den danske detailhandel. Vore kunder tæller bl.a. stormagasiner, parfumerier, materialister, supermarkedskæder og mange flere.
Virksomhedens grundlægger Kirsten Gramm Mogensen startede med salg af en enkelt kosmetikserie til få butikker – i dag tilbyder vi et bredt udvalg af forskellige mærker inden for kosmetik, parfumer og skønhedspleje.
Vor målsætning er at være en innovativ og progressiv sparringspartner for vore kunder i tæt samklang med tidens trends. Vi vil tilbyde gode kvalitetsprodukter til konkurrencedygtige
4 opslag
seneste fra 30. juni 2025
Go Cirkulär
Irene Atance
CEO/ Founder
“I wanted to create a brand that resonates to sustainable well-being of the new generation. Taking care of your body and mind is an important part of our everyday journey and for us, sustainability begins in your bathroom.”
I was born in Spain and lived internationally in countries such as the UK, Chile and Sweden for over 10 years. I graduated with a degree in Marketing and Public Health, but one of my biggest passions has always been working towards more sustainable food systems. I was involved with organizations such as FAO and Malmö Stad.
In 2020, after graduating with an MA in Sustainability Leader
Godtbergsen A/S
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Godtbergsen blev grundlagt i 1940 og er en familieejet virksomhed med base i Børkop, Danmark. Med mere end otte årtiers erfaring har vi opbygget et stærkt ry som en betroet distributør og leverandør af gaveartikler, legetøj, sæsonbestemte produkter, souvenirs og meget mere.
På vores hovedkvarter og lager i Børkop administrerer vi en bred vifte af mærker og kollektioner, der bringer glæde og inspiration til kunder i hele Skandinavien og resten af verden. Blandt vores mest værdsatte og veletablerede mærker er Willow Tree og Disney, som har været en del af vores sortiment i mange år og fortsat glæder både samlere og gavegivere.
Vores pas
5 opslag
seneste fra 27. november 2025
GodtBornholm
Fewer Better Things er en af grundstenene i vores virksomhed. Vi designer tekstiler indenfor kunst og livsstil, og vores design er alle dybt inspireret af den stærke Bornholmske natur. Vi producerer vores klassiske tekstildesign i Danmark og i Sverige, i naturlige materialer. Vi håndvæver tekstilkunst til både udstillinger og private ordrer, med afsæt i de farver, strukturer og teksturer naturen dagligt giver os.
Vi formidler den smukke nordiske natur gennem vores design og materialevalg, og finder ro og balance i vores daglig færden i den nordiske natur, som vi er omgivet af.
Vi ønsker at bidrage til en livsstil med færre og bedre produk
5 opslag
seneste fra 26. november 2025
Good Sodas
Hej, vi er Good Sodas.
Vi mener ikke, at sodavand behøver at være en guilty pleasure. Derfor har vi lavet en linje af økologiske og fermenterede alkoholfrie alternativer med fokus på naturlige og sundere råvarer.
Vores premium sodavand tilbydes eksklusivt til HORECA i Danmark og er designet til at komplementere en gastronomisk oplevelse eller nydes som et alkoholfrit alternativ ved festlige lejligheder.
Cheers🥤
9 opslag
seneste fra 21. marts 2026
Goodstep
Goodstep er Skandinaviens og Nordeuropas største og ældste producent og grossist af skoplejeprodukter og skotilbehør. I Sverige og Norge har vi siden 1983 været en full service partner med sans for service og omtanke over for vores butikker og store detailkæder. I Danmark rækker vores historie endnu længere, hvor vi har gjort det i over 100 år. I dag, år senere, udvikler og leverer Goodstep og ejer AB Bandindustri skoplejeprodukter, tasker og accessories til over 3000 butikker, stormagasiner og kæder rundt om i Skandinavien og Europa. Vi tilbyder markedsledende mærker såvel som private label fuld service partnerskab. Med et bredt unikt produk
4 opslag
seneste fra 23. januar 2023








