Manelleh ApS
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Hos Manelleh sælger vi interiør, accessories og gaver, som er håndlavet af kvinder i Bangladesh.
Kernen i vores forretningen er at gøre en forskel for kvinder rundt om i verden. Derfor er alle produkter lavet hos små, sociale fair trade-virksomheder, som styrker marginaliserede kvinder.
Vi værdsætter håndværkstraditioner, unikke og personlige produkter, som tager tid at lave - og som kan holde i mange år ud i fremtiden.
Historie:
Manelleh åbnede i december 2021 og startede som en webshop. I dag har vi kontor, lager og butik på Langebro i København.
Founder:
På messen kan du møde founder, Maria Manel Bøge, som har 20 års erfari
11 opslag
seneste fra 19. december 2025
Manigrip
25% af hjælpemidlerne på det danske marked bliver ikke brugt på grund af identitetsproblemer, derfor mener vi i Manigrip, at design er altafgørende for at mennesker med nedsat håndfunktion får en bedre hverdag.
Fokus har været på både funktion og æstetik. Funktion ved at registrere det som medicinsk udstyr, så det lever op til de strengeste krav, og æstetik ved at have indgået et samarbejde med en dansk designer og har haft fokus på at det ydre kan komme i forskellige farver, teksturer og materialer.
Resultatet blev produktet - Wini.
Wini er en grebsforstørrer, der ved hjælp af patenteret teknologi griber fat om alle smalle genstande
1 opslag
seneste fra 6. januar 2023
Marias Univers
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Mit navn er Maria Josefine Kjær, og jeg arbejder som selvstændig illustrator og billedkunstner. Alle mine motiver er håndmalede, og den autentiske, kunstneriske kvalitet er kernen i min virksomhed.
Jeg sælger mine illustrationer som tryk i form af plakater, kort, julepynt, klippeark m.m. Derudover tilbyder jeg unika julepynt samt navneplakater med håndmalede, unikke detaljer.
Marias Univers er kendetegnet ved poesi, nærvær og et højt kunsthåndværksmæssigt niveau. Mine produkter henvender sig til enhver forhandler, der ønsker et unikt og autentisk sortiment med et tydeligt kunstnerisk udtryk.
Jeg er desuden åben for samarbejder og bes
3 opslag
seneste fra 4. januar 2026
MarMar Copenhagen
MarMar Copenhagen er et veletableret dansk børnetøjsmærke, som har lavet kvalitets børnemode siden 2008.
Nu introduceres Home kollektionen, med bløde must-haves til puslepladsen, sengetid, legetid og spisetid for både babyer og børn.
MarMar Copenhagens Home kollektion er designet og produceret med fokus på holdbarhed, kvalitet og produkterne er Standard 100 by OEKO-TEX® certified.
1 opslag
seneste fra 4. januar 2024
MASALA
MASALA forhandler varer som er designet i Danmark og produceret i Indien, både boligtekstiler og tøj i afslappet boheme stil. Varerne er hovedsageligt lavet af bæredygtige genbrugte sari stoffer, deriblandt de velkendte saritæpper og puder med traditionel kantha broderi. Derudover er der suppleret med en serie basis tøj af blød økologisk bomuld. Det er tidsløse modeller med vægt på skandinaviske rene linjer og komfort. Firmaet er ejet og drevet af parret Anjali Poulsen og Henrik Erlandsen. Anjali er Indisk født og uddannet designer, hun rejser til Indien flere gange om året for at lade sig inspirere og købe ind til Masala.
7 opslag
seneste fra 13. marts 2023
Maya Soele®
Unikt gavekoncept med 11 tidløse designs, der dækker 92 fag og utallige anledninger – et sikkert hit på hylden, som dine kunder ikke finder andre steder.
Maya Soele® – Tidløst design med en historie
Maya Soele® skaber unikke træfigurer, der hylder både erhvervsfag og videregående uddannelser – fra svende- og dimissionsgaver til gaver, der markerer en særlig professionel milepæl. Serien består af 11 designs med generiske titler, der tilsammen dækker hele 92 forskellige fag – plus en række anledninger, der ikke er fagspecifikke, som fx bryllup, dåb og kærlighedsgaver.
Maya Soele CARE er vores topsælger og det oplagte valg til alt fra b
18 opslag
seneste fra 12. august 2025
Me & My Box
Me & My Box er et DIY & smykkeunivers bestående af de flotteste diy smykkeboxe, smykkedele og accessories - til alle der elsker at designe og personliggøre smykker, tasker, mobiler, kasketter mm.
Vi håndplukker vores smykkedele fra hele verden, og da vi har været i branchen i over 20 år, kender vi de bedste leverandører og sørger derfor for en god kvalitet.
Vi har vores eget Studio på Frederiksberg, hvor kunderne kommer fra nær og fjern for at designe smykker. Vores sortiment er bredt og altid med fokus på fashion tendenser. Vi sælger også vores diy smykkeboxe via egen webshop og udvalgte forhandlere.
Kærlig hilsen
Annemette & Chri
4 opslag
seneste fra 12. august 2025
Medusa-Copenhagen
Vi er Maj-Britt og Rie Bidstrup – mor og datter – og designerne bag Medusa-Copenhagen. Siden 1997 har vi skabt en fantasifuld og farverig verden fyldt med finurlige figurer, skæve smil og glimmer. Vores designs opstår ofte spontant og udvikler sig i takt med vores idéer – og ikke sjældent tager de deres helt egen vej i processen.
Fælles for alle produkter er det unikke håndværk. Hver figur formes, modelleres, støbes og finpudses i hånden, inden de nænsomt håndmales. Det giver hver enkelt figur sit helt særlige udtryk – ingen er helt som den næste.
Nyeste tilføjelse i kollektionen er vores håndlavede perlebroderede ophæng, som er skabt i
2 opslag
seneste fra 24. juni 2025
MERRY CHRISTMAS EVERY YEAR & COSMO ROYALE
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Merry Christmas Every Year (MCEY) skaber genanvendelige juleprodukter, der forener bæredygtighed, æstetik og tradition. Med smukt designede julekalendere, gaveindpakning og andre juleartikler, der kan bruges år efter år, hjælper MCEY med at reducere spild, samtidig med at den magiske julestemning bevares.
Hvert år ender store mængder julepapir og emballage i skraldespanden, selv når materialerne er af høj kvalitet. MCEY ønsker at ændre denne praksis ved at tilbyde holdbare og genanvendelige alternativer, der både spreder juleglæde og mindsker ressourceforbruget – år efter år.
11 opslag
seneste fra 14. august 2025
Mette Ditmer Denmark ApS
Vores unikke kreationer går tilbage til 1995, hvor designeren Mette Ditmer begyndte at udleve sin passion for tekstiler, der blev skabt ud fra principper om autenticitet, eminent kvalitet, velvære og med sans for detaljen. Siden da er Mette Ditmer-universet blevet udvidet med produkter til hele hjemmet, hvis egenskaber bygger på de samme, stærke værdier. Vi ønsker gennem vores produkter at inspirere til en taktil, skandinavisk og stilren indretning i hjem over hele verdenen - og med et lille twist af noget uventet. Vores holistiske tilgang til interiørdesign gør, at hele hjemmet kan emme af ro, fordybelse og kreativitet.
Uanset produktet e
24 opslag
seneste fra 31. juli 2024
Mette Poulsen Art
Mette Poulsen Art skaber billedkunst med budskaber. Værker, der inviterer til refleksion, nærvær og bevidste valg i hverdagen.
Hvert værk udspringer af livets kontraster: sårbarhed og styrke, stilstand og bevægelse, det indre og det ydre liv.
Kunsten er håndlavet og består af kunsttryk/Giclée-print i mindre oplag (signerede og nummererede) samt akustikbilleder med egne designs. Fælles for værkerne er, at de fungerer som visuelle påmindelser, små stopklodser i en travl hverdag.
De taler til mennesker, der ønsker mere end blot dekoration på væggen; de ønsker kunst, der kan mærkes og give mening.
Kunsten appellerer til kvalitetsbevidst
6 opslag
seneste fra 6. januar 2026
Microplane International GmbH & Co. KG
The history of Microplane®: From the workshop to the kitchen…
By now, cooking aficionados worldwide are familiar with the story: The big moment came in 1994, when a Canadian housewife was making an orange cake.
Out of frustration that her grater was tearing and shredding, she commandeered one of her husband’s favorite woodworking tools from his workshop. The blade slid effortlessly across the orange and the zest fell from its surface like snowflakes. The discovery laid
the foundation for the creation of Microplane® kitchen graters and an entire line of revolutionary graters was
born. Globally recognized, Microplane® is the pioneer manufac
5 opslag
seneste fra 18. juni 2024











