Artikler
Skab et roligere kontormiljø med Zero Waste-uld
arrow_backTil oversigten15. maj 2025 | Lübech Living
Nyd en stille kop kaffe... og nyd stilheden, selv når din kollega tager en tår kaffe.
Forestil dig, at du ikke kan høre, når din kollega sætter kaffekoppen eller arbejdsredskaberne fra sig. Eller et møde, hvor lyden af de mange kopper er forsvundet, og du kan fokusere udelukkende på at modtage den besked, der bliver leveret.
Lydløs komfort i ansvarligt design
Med OOhh Zero Waste-kollektionen i uld fra Lübech Living kan du skabe et mere stille og fokuseret arbejdsmiljø, der styrker både trivsel og produktivitet. Uldens lyddæmpende egenskaber hjælper med at reducere baggrundsstøj og skaber en mere behagelig atmosfære - for både medarbejdere, gæster og kunder. Udover at være lydabsorberende, er uld også antibakterielt samt et naturligt materiale, som bidrager til et sundt indeklima - så du får mere værdi end reduceret støj.
Ansvarligt design med reel værdi
Kollektionen er skabt af restuld og læder fra glerups.dk-skoene, som en del af et stærkt samarbejde om Zero Waste-projektet. Det er et partnerskab, der giver mening: bæredygtige materialer, ansvarlig tankegang og funktionelle produkter med et æstetisk udtryk.
Vil du høre mere om, hvordan Zero Waste-uld kan løfte dit arbejdsmiljø? Du er altid velkommen til at kontakte os.
Flere artikler fra Lübech Living


11. januar 2023 | Lübech Living
OOhh’s Mail Me koncept tager CO2 neutralitet til et nyt bæredygtigt niveau i blomster branchen
Lübech Living tager med OOhh's nye Mail Me potte CO2 neutralitet til et nyt bæredygtigt niveau i blomster branchen.
For 4 år siden kom den første ide hos Lübech Living til det, som i dag er blevet


26. februar 2025 | Lübech Living
OOhh’s jubilæums gaveæske er med til at give en hel særlig oplevelse
I anledning af OOhh’s 15-års jubilæum ønsker Lübech Living at give noget tilbage til de kvinder, der har været en del af deres Recycled Paper og kvindeprojekt siden 2010. Kvinderne i OOhh’s papirproje


26. marts 2025 | Lübech Living
Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed
I de sidste 15 år, har vi i Lübech Living haft en klar mission om at tage ansvar for vores produktion og vores planet. I dag kan vi med stolthed annoncere, at samtlige af vores hovedleverandører nu an

Artikel er skrevet af:
Lübech Living
En verden af bæredygtige oplevelser
Lübech Living er grundlagt i 2006. Vi arbejder indenfor interiør, livsstil og boligindretning. Den røde tråd i Lübech Living er meget transparent.
Stunning, sustainable, handmade
Vores produkter er håndlavet og fremstillet under bæredygtige forhold. Vi er anerkendte for vores design, formgivning og kvalitet. Lübech Living designer og producerer vores egne brands OOhh og OOhhx, arbejder som europæisk distributør for det internationale anerkendte lysmærke Vance Kitira samt er nordisk distributør for UASHMAMA.
Alt med omtanke
Alt hvad vi gør, gør vi,