Kronborg Stentöj
Hos Kronborg Stentöj er vi drevet af visionen om at lave dansk designet og produceret keramik, som kan måle sig med de nu eftertragtede danske keramikstykker fra det 20. århundrede. Vores målsætning er at lave keramik, som markerer og udtrykker sig i hjemmet, også om 50 år.
Vores vaser bærer stemplet ‘Made in Denmark’, og det er vigtigt for os, at alle firmaets processer finder sted lokalt, så vi løbende kan følge produktionen og sikre, at kvaliteten af vores stentøj er helt i top.
Kunstindustrien
Kunstindustrien – er en lille familieejet virksomhed, som gennem de sidste mere end 70 år, har holdt fokus på håndstøbte lys af højeste kvalitets råmaterialer, samt på stager og dekorativt tilbehør i form af smukt dansk designet keramik som f.eks. lysestager, vaser og mindre beholdere. Gennem årene har det været - og er fortsat - vores stolthed at vores lys er lavet af de absolut bedst tilgængelige råvarer på markedet. Høj kvalitet og godt håndværk er kerneværdier hos Kunstindustrien. Alle vores produkter er lavet i enten Danmark eller Europa.
7 opslag
seneste fra 17. april 2024
Kystnær
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Velkommen til Kystnær
Hos os møder du håndlavede plejeprodukter skabt i egen produktion ved udmundingen af Haderslev Fjord. Her udvikler og producerer vi faste sæber, shampoo- og balsambarer – fra første idé til færdigpakket produkt – med fuld kontrol over kvalitet, råvarer og håndværk.
Vi brænder for at skabe enkle, rene produkter, der føles gode at bruge og smukke at have stående. Alt fremstilles i fast form, med minimal emballage og med naturlige råvarer fra naturen omkring os. Det giver produkter, der skiller sig ud i både duft, udtryk og oplevelse.
Hvorfor Kystnær skiller sig ud:
Egen produktion og pakkeri i Danmark – intet e
24 opslag
seneste fra 13. januar 2026
Let´s Go Live
Kreativt og erfarent livebureau. Vi forbinder brands og forbrugere gennem skræddersyede social commerce-løsninger.
LUNDQVIST ApS
Vi er søstrene Ellen og Mette Lundqvist og i mange år har vi været mest kendt for vores stofblomster og accessories. Men efter at Ellen i 2001 flyttede til Italien, og efter nogle år begyndte at producere olivenolie, skabte vi i 2017 brandet PIU SANO – OLIVEOIL.
PIUSANO - Olive Oil er et high-end produkt i en smuk flaske. Olien er en 100% Italiensk førsteklasses Ekstra Jomfruolivenolie, koldpresset, U-sprøjtet og U-filtreret.
Vi producerer olivenolie i Umbrien i Italien.
Årets høst er plukket i november 2024 og presset på den lokale mølle. Olien er fyldt med sunde polyfenoler og en flot syreprocent på 0,25%
Den smukke flaske er
3 opslag
seneste fra 5. august 2025
made crate
Oplev miljøvenlig bekvemmelighed med made crate – foldekasser lavet af 100 % genanvendt plastikaffald. Stolt produceret i Europa, kan stables på tværs af forskellige størrelser og fås i et stort udvalg af lækre farver.
4 opslag
seneste fra 5. februar 2024
Maileg ApS
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Besøg os på Formland og se vores charmerende legetøj, som er skabt til at inspirere vores børns favorit lege og historier. På messen vises også vores mange smukke interiør produkter.
3 opslag
seneste fra 9. marts 2023
MAKERstudio
Makerstudio er en kreativ webshop der sælger Cricut skæremaskiner, varmepresser og materialer + Epson printere til papir og sublimation, så man selv kan producere færdige og professionelle produkter. Udover at være en webshop har vi også en blog og en facebook gruppe hvor vi hjælper og inspirerer folk. Man kan selv producerer alt fra personlige kort, klistermærker, krus, t-shirts, æsker, papirblomster, julekugler, stofposer, kasketter og meget mere. Lave unikke små oplag eller giv dine kunder en hel speciel og personlig hilsen.
9 opslag
seneste fra 29. juli 2024
MAMIKDesign
Julehygge på kugleform - dansk design.
MAMIKDesign har designet funktionelt julepynt i form af en klassisk julekugle, smukt udformet i keramik og metal. Kuglerne findes som flotte skåle til julegodterne, en enkelt kalenderstage og fyrfadsstager, der vil pynte på ethvert julebord. Da produkterne er produceret i matte farver, henholdsvis hvid og mørk julerød, passer de ind i stort set alle hjem, og er den perfekte mandel- eller værtindegave.
6 opslag
seneste fra 22. november 2022
Marianne Scheel Illustration
Hos Marianne Scheel Illustration kan du købe kunstplakater og takkekort med realistiske og detaljerede botaniske illustrationer engros. Alle motiverne på produkterne er håndmalede og designet af illustrator og grafisk designer Marianne Scheel, og de er trykt hos danske trykkerier. Marianne finder sin inspiration i sin kærlighed og beundring af naturen i sin egen have og den vilde natur omkring hende.
Marianne Scheels botaniske kunstplakater passer godt ind i flere indretningsstile, lige fra det stilrene skandinaviske hjem til nordisk boho-stil og det mere romantiske hjem med masser af farver. Dette skyldes det varierede sortiment af motive
2 opslag
seneste fra 19. december 2023
Marias Univers
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Mit navn er Maria Josefine Kjær, og jeg arbejder som selvstændig illustrator og billedkunstner. Alle mine motiver er håndmalede, og den autentiske, kunstneriske kvalitet er kernen i min virksomhed.
Jeg sælger mine illustrationer som tryk i form af plakater, kort, julepynt, klippeark m.m. Derudover tilbyder jeg unika julepynt samt navneplakater med håndmalede, unikke detaljer.
Marias Univers er kendetegnet ved poesi, nærvær og et højt kunsthåndværksmæssigt niveau. Mine produkter henvender sig til enhver forhandler, der ønsker et unikt og autentisk sortiment med et tydeligt kunstnerisk udtryk.
Jeg er desuden åben for samarbejder og bes
3 opslag
seneste fra 4. januar 2026
MERRY CHRISTMAS EVERY YEAR & COSMO ROYALE
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Merry Christmas Every Year (MCEY) skaber genanvendelige juleprodukter, der forener bæredygtighed, æstetik og tradition. Med smukt designede julekalendere, gaveindpakning og andre juleartikler, der kan bruges år efter år, hjælper MCEY med at reducere spild, samtidig med at den magiske julestemning bevares.
Hvert år ender store mængder julepapir og emballage i skraldespanden, selv når materialerne er af høj kvalitet. MCEY ønsker at ændre denne praksis ved at tilbyde holdbare og genanvendelige alternativer, der både spreder juleglæde og mindsker ressourceforbruget – år efter år.
11 opslag
seneste fra 14. august 2025











