Artikler
Fra Essenza til Vivaraise: Sådan skaber vi sammenhængende universer med stærke brands
arrow_backTil oversigten18. december 2025 | EUROTEX / EURODUN
Fra Essenza til Vivaraise: Sådan skaber vi sammenhængende universer.
Hos EUROTEX ved vi, at kunder i dag ikke kun køber produkter – de køber stemninger og helheder. Derfor arbejder vi målrettet på at skabe universer, hvor farver, materialer og udtryk spiller naturligt sammen på tværs af kategorier.
Vi samler stærke brands som Essenza, Pip Studio, Marc O’Polo, Vivaraise og flere andre i et gennemtænkt sortiment. Det gør det nemt for vores B2B-kunder at kombinere sengetøj, puder, plaider, tæpper og interiør til en samlet fortælling. På den måde kan butikker arbejde med lag, kontraster og teksturer – uden at miste den røde tråd.
Når produkterne taler sammen visuelt, bliver indkøbet mere overskueligt og mersalget mere naturligt.
Kom og oplev os på Formland, og se, hvordan vi skaber inspirerende universer, der fungerer både æstetisk og kommercielt.
Mød os på Formland Autumn 2026
Ansvar for indhold på denne side
Oplysninger, billeder, produktbeskrivelser, videoer, certificeringer, bæredygtighedsudsagn og øvrigt indhold på virksomhedsprofilerne uploades og vedligeholdes af de enkelte udstillere.
Udstilleren er selv ansvarlig for indholdets korrekthed, dokumentation og lovlighed, herunder overholdelse af gældende regler om markedsføring, bæredygtighedsudsagn og immaterielle rettigheder.
MCH A/S stiller alene platformen til rådighed og verificerer som udgangspunkt ikke indholdet.



