Wabi Sabi Nordic
Wallmann
WallPipe
Wally and Whiz
Vi deltager på Formland Spring 2026
Wally and Whiz producerer dansk gourmetvingummi i absolut topklasse – vegansk, glutenfri og skabt med naturlige ingredienser. Det er dansk håndværk, når det er bedst, hvor kvalitet, design og ikke mindst smagsoplevelser går hånd i hånd.
På Formland Spring 2026 præsenterer vi årets Love- og Påske-kollektioner, og du kan selvfølgelig også opleve hele vores standardsortiment med både klassiske favoritter og nye smagskombinationer.
Vi glæder os til at byde dig velkommen på stand 4232 i Hal E.
1 opslag
seneste fra 18. december 2025
Walnut Street
Walnut Street er samlingsstedet for nøje udvalgte designere og mærker, som fortjener at blive set (og købt) på det skandinaviske marked. Eller som udspringer i Norden og kan bringes ud i verden til et internationalt designpublikum. Kort sagt: Vi kommunikerer design!
Walnut Street er en familieejet virksomhed, drevet af Christian Vedel Egly: "Vi vælger ofte vores retning ud fra det design eller den designer, vi forelsker os i. Simpelthen fordi, vi ikke kan lade vær'. Vi er drevet af mavefornemmelse tilsat en god portion realisme og retailerfaring. Man kan sige, at vi arbejder i krydsfeltet mellem hjerne og hjerte.
Med fokus på salg og ma
2 opslag
seneste fra 12. januar 2023
Waves.STUDIO
Waves.STUDIO er et dansk brand, der står for at skabe håndlavede interiør kunstværker af bio-baseret resin, der er unikke, interessante og innovative.
Vi har alle en unik stil og det skal selvfølgelig kunne afspejles i vores hjem. Derfor laver vi alle kunstværkerne i hånden og giver dig mulighed for, at indrette dit hjem med personlige og unikke kunstværker lavet af innovativt materiale.
Det første design, Serenity, er inspireret af organiske bølger og former, og samtidig e
1 opslag
seneste fra 19. november 2024
WBalance ApS
Wbalance er en nystartet fødevarevirksomhed beliggende i Agro Food Park i Aarhus, som laver velsmagende og funktionelle drikke. Wbalance’s drikke er ikke et ”quickfix”, men virker gennem løbende at tilføre kroppen en række vigtige næringsstoffer, som kroppen har brug for. Udover funktionalitet, har vi har fokus på velsmag, bæredygtighed og råvarer af høj kvalitet. Vi har gennem de sidste par år udviklet et nyt, prisvindende produkt, der kan forbedre afslapning og søvn på en naturlig måde gennem en drik baseret på danske kirsebær og urter.
Wbalance No. 1 er en afslappende drik, du kan nydes når som helst. Drikken er et naturligt og velsmag
6 opslag
seneste fra 29. februar 2024
We Call It Love
We do Wood ApS
Vores filosofi
We Do Wood blev grundlagt i København i 2011 med visionen om, at nyt dansk design og strenge bæredygtighedsprincipper bør gå hånd i hånd. Mens vi ikke sigter mod at revolutionere industrien, stræber We Do Wood efter at bidrage til en ny æra af pålidelighed.
Vores primære mål er at producere kvalitetsmøbler, der både udstråler funktionel og udtryksfuld ærlighed. Vi forpligter os til konstant at forfølge overlegne alternativer og tror stærkt på vores fælles ansvar over for kommende generationer. Hos We Do Wood er vi dedikerede til at skabe en positiv indvirkning på vores planet.
// Klaus Jorlet
"Hos We Do Wood handler
We Love Seasons
We Love Seasons er skabt med udgangspunkt i mange af de traditioner, som min familie har omkring højtider.
Varesortimentet dækker et bredt udvalg af interiørprodukter gennem kollektionerne – Valentines, Påske, Halloween og Jul.
Vi arbejder konstant på at udvikle nye produkter med fokus på enkelthed, bæredygtighed, høj kvalitet og i materialer, der gør, at produkterne kan anvendes år efter år.
4 opslag
seneste fra 28. juli 2024
Westjysk Smag
Vi deltager på Formland Spring 2026
Hos Westjysk Smag vil vi gerne tilbage til de naturlige smage i vores likører og eddiker. Vi bruger lokale råvarer samt brygger uden tilsat alkohol og sulfit, og holder dermed fokus på den autentiske smag.
Vores kærlighed til naturen gør, at vi genanvender alle rester fra råvarerne og bruger det som gødning til træer og buske. Vi sætter stor pris på biodiversitet omkring gården, derfor har vi blandt andet områder i vores æblelund, hvor vi lader græsset stå.
Sloganet ’Ting Tar´ Tid’ siger alt om vores produkter. Jo længere gæringstid - des bedre smag. Likørerne fermenterer i 1,5 år og eddikerne i 2,5 år. God tid – God smag.
Kærlig hil
12 opslag
seneste fra 4. januar 2026






