Munk&Loua Design Studio
Munk&Loua Design Studio er en dansk virksomhed, der skaber unikke tekstiler og interiørprodukter. Grundlagt i 2020 af Lone Mette Munk og Jeannette Loua. Virksomheden udspringer af en fælles tro på, at design skal være en oplevelse, hvor kunstnerisk udtryk, funktionalitet og miljøbevidsthed smelter sammen.
Munk&Loua Design Studio kombinerer innovation, tradition og design i smukke og funktionelle produkter.
1 opslag
seneste fra 10. januar 2025
Munke-Tex Aps
MUSE WEAR
Hos Muse tror vi på, at god kvalitet aldrig går af mode.
Vi sværmer til den enkle og tidsløse skandinaviske design tradition i smukke afstemte farver.
Hver gang vi designer et stykke tøj, stræber vi efter at skabe dit nye yndlingstøj, som du har i mange år, og som gør dig glad hver gang du har det på.
Vores anker er kastet i Thy med Vesterhavet og Nationalpark Thy, som nærmeste naboer og det er med afsæt i dette smukke vilde vi designer nye muser.
13 opslag
seneste fra 4. august 2024
Muubs
Vi deltager på Formland Autumn 2025
Hos Muubs går vi ind for at bevare originaliteten og tilstræber at designe produkter, der har en lang levetid og et råt udtryk. Vi laver produkter til hjemmet, der fejrer individualiteten af de mennesker, der bor i det. Produkter, der skaber en kontrast, leger med din fantasi, ældes yndefuldt og tilføjer sjæl og historie i vores hjem.
Vi kalder det ”beauty in imperfection”
7 opslag
seneste fra 23. januar 2025
MUUBS
Vi deltager på Formland Autumn 2025
muun studios
Vi deltager på Formland Autumn 2025
Velkommen til Muun Studios! Vi er et dansk vandfast smykkebrand.
Det unikke ved vores smykker ligger i den avancerede PVD-teknologi, vi anvender. Denne teknologi gør vores smykker modstandsdygtige over for vand, sved, parfume og daglig slitage, så du kan bære dem med ro i sindet i alle situationer. Derudover er alle vores smykker belagt med 18k guld og fremstillet af allergivenlige materialer, som er både nikkel- og blyfri, hvilket sikrer komfort og sikkerhed for alle hudtyper.
Vores smykker er designet til at være holdbare og modstandsdygtige over for vand, og vi bruger allergivenlige materialer, der er nikkel- og blyfri.
My little Nature
Our mission is to immortalize the very essence of nature's wonderment, meticulously crafting each piece of jewelry as a masterpiece of wearable art.
We hold an unwavering commitment to sustainability, ensuring that our jewelry not only captures nature's magnificence but also mirrors our resolute dedication to safeguarding and cherishing our precious planet. With every piece, you carry a piece of this commitment with you.
It is with immense pride that we announce the patented registration of our jewelry designs, a testament to their distinctiveness and exclusivity. Our devotion to innovation and artistic ingenuity has been celebrated, f
MY-Candle ApS
Vi deltager på Formland Autumn 2025
MY-Candle ApS kom til verden i 2020, skabt af lysten til at skabe et produkt hvor brugeren selv kan skabe resultatet. Vi er et lille firma med to ejere der selv sørger for Design, udvikling, indkøb og de andre praktiske ting. Det meste af vores salg drives af agenter.
Vi tror på at kunne skabe produkter der kan omdannes så de passer til årstiderne, til hjemmets farver og specielle lejligheder. Ved at udskifte farver og lyskilder kan man for små penge få et helt nyt look og derved hele tiden have et produkt der følger med tidens trends.
Vi arbejder hele tiden med nye farver eller produkter, så følg os endelig på de sociale medier og se hvad
6 opslag
seneste fra 5. december 2024
Målbar
MÅLBAR har udviklet et avanceret og brugervenligt klima-screeningsværktøj til møbel-, interiør- og designbranchen.
Værktøjet hjælper brands og producenter til at få indsigt i hvor de kan reducere deres emissioner. Værktøjet fungerer også som en ny forretningsstandard til øjeblikkelig måling af klimaaftryk, hvilket sikrer en større kommerciel fordel ved bæredygtige initiativer for den enkelte virksomhed.
I sidste ende giver resultaterne en højere grad af gennemsigtighed i branchen til gavn for miljøet og slutforbrugeren.
Screeningsværktøjet er digitalt og kan anvendes af alle. Det indeholder en stor mængde data om materialer, produktion
Møn Bolcher
Vi deltager på Formland Autumn 2025
Mühldorff Trading ApS
Vi deltager på Formland Autumn 2025
NARIKIND
Vi designer, producere og sælger tasker, accessories og boligtekstiler lavet af genanvendte sarier og gamle jeans. Fælles for dem alle er, at de bliver håndlavet af en gruppe talentfulde kvinder fra en lille landsby i Indien.
Vi håber med tiden at koble flere landsbyer på vores projekt for at hjælpe kvinder med at skabe en bedre fremtid for dem selv og deres familier.
11 opslag
seneste fra 13. august 2024