Brands

  • Nicola Fasano
  • Fratelli Colí
  • Nonno Andrea
  • Pastiglie Leone
  • T'a Milano
  • Frantoio D' Orazio
  • Il Borgo del Balsamico
  • Amari
  • Benedetto Cavalieri
  • Ursini
  • Babbi
  • Leone
  • B. Langhe

Repræsenterede virksomheder

  • Foods of Italy

Specialeområder

Antal medarbejdere

1-5

Lokationer

Charlottenlund, Danmark

Se også

Find os på

på Formland Autumn 2026

Foods of Italy

Stand

J 7250

FOODS OF ITALY
Håndlavet keramik & lækkerier
- fra skønne Italien 🍋

Foods of Italy er dansk distributør med italienske rødder.
Vi har håndlavet keramik fra to af Puglias ældste producenter, der har flere generationers håndværkstraditioner i årene.

Vores lækre sortiment af italienske gourmet produkter - spænder fra søde sager til olivenolier og pastasaucer, der smager som fra mamas eget køkken.

KERAMIK

Nicola Fasano Ceramiche
Den traditionsrige keramikproducent har siden 1600-tallet produceret keramik efter stolte familie-traditioner, hver enkelt stykke er håndlavet og håndmalet, og derfor altid helt unikt.
Vi præsenterer en håndplukket udvalg af det ikoniske macchiettato mønstret keramik, farverige skåle og fade, nyheder med særlige håndlavede detaljer og fine kantninger og smukke vaser!

Fratelli Colí
Denne Puglia producent er kendt for deres smukke Rugiada mønstrede keramik, der enten hver farve for sig eller i et skønt mix løfter standarden for et hvert veldækket bord :)
Vi præsenterer i år deres Fiorina serie, der med sin enkle bort af små blå blomster og fine brune linjer, er både traditionel og moderne.

DELIKATESSER

Leone
I mere end 165 år har Leone lavet lækre pastiller i små kulørte æsker, der kalder på enhver barnlig sjæl eller slikmund 🍬
Leones sortiment byder også på vingummi, bolscher og chokolade. Alt sammen i lækker indpakning. Mere italiensk bliver det ikke.

Udpluk af vores øvrige sortiment:
Pasta fra Benedetto Cavalieri
Oliven & pasta fra Cicciodorazio
Olivenolier fra Frantoio D'orazio
Balsamico fra Il Borgo del Balsamico
Pesto & saucer fra Ursini
Cantucci fra Biscottificio Mattei
Biscotti fra Amari
Kaffe fra Giamaica caffé
Søde sager fra fra B. Langhe
Chokolade fra T'a Milano
Kiksechokolade fra Babbi
Gourmet gavekurve

Mød os på Formland Autumn 2026

Eva Soranzo

Ejer

Hvis du kender Foods of Italy, så kender du også Eva Soranzo. Altid smilende og imødekommende, og dybt passioneret omkring sit arbejde. Det er med stor glæde at Eva deler ud af alle de mange helt særlige lokale italienske produkter, som vi sædvanligvis ikke kender til i Danmark.

Kontakt

Eva Soranzo

Produkter fra Foods of Italy


Artikler skrevet af Foods of Italy


Virksomhedsprofiler samt speciale- og interesseområder er udfyldt og tilføjet af udstillerne og er ikke baseret på viden eller vurdering fra Formland.