micare Freshmop Technology

arrow_backTil oversigten

10. juli 2026 | Micare

Altid rent vand. Skånsom rengøring. Smukt design. Vælg mellem fire skønne farver.

Det nye og unikke moppesystem fra micare er udviklet til dig, der ønsker en mere hygiejnisk, effektiv og skånsom måde at vaske gulve på.

FreshMop Technology adskiller automatisk det rene og det beskidte vand, så du aldrig vasker gulvet i en snavset vandblanding. Dermed reduceres risikoen for at sprede bakterier mellem rummene.

Det beskidte vand ledes væk til et separat kammer via et specialudviklet filter- og squeezesystem øverst i spandens låg. Systemet sikrer, at moppepadden bliver renset og er klar til næste område.

Rent vand pumpes fra rentvandskammeret over i vaskekammeret, hvor moppepadden rengøres og opfriskes. Det tredje kammer opsamler det beskidte vand.

Fordele ved FreshMop Technology

* Ingen spredning af bakterier – du vasker altid med rent vand.
* Tidsbesparende – ingen spandskift, ingen knæ og intet besvær.
* Kun én sæbeblanding – systemet holder vandet rent under hele rengøringen.
* Ingen kontakt med kluden – 100 % berøringsfri betjening.
* Vasker næsten tørt – den effektive tørrefunktion efterlader gulvet med minimal restfugt, så eftertørring sjældent er nødvendig.
* Perfekt til trægulve – mulighed for vask med minimalt vand eller en fed sæbeopløsning uden risiko for overvanding.
* Simpel betjening og lav vægt – let at bruge for alle.
* Pladsbesparende – skaftet kan deles, og sættet kan stå fremme uden at fylde unødigt.
* Flot skandinavisk design – matcher micares farveunivers og fungerer som et æstetisk rengøringsredskab.
* Kan anvendes med både sæbevand og rent vand.
* Mulighed for at tilsætte æteriske olier til vandet for en frisk og behagelig duft i hjemmet.

Artikel er skrevet af:

Micare

micare er en 100% dansk ejet virksomhed, som har arbejdet med plejemidler siden 2003. Ideen til at starte micare kom af, at vi havde et ønske om at samle de bedste plejeprodukter på en og samme platform, og ønsket om at skabe en tryghed for forbrugeren, hvor man kunne finde viden og inspiration, netop fordi der findes enormt mange forskellige produkter på markedet, som vi som forbrugere har svært ved at navigere i. Bag ideen micare står Connie og Klaus Mikkelsen som er bosat i smukke Silkeborg. Vi brænder for naturen og naturprodukter. Er vilde med at skabe nyt liv til nedslidte og triste prod

Se profil

Mød os på Formland Autumn 2026

Connie Mikkelsen

Founder

Micare

På messen

Connie Mikkelsen

Klaus Mikkelsen

Owner

Micare

På messen

Klaus Mikkelsen