Indhold vises på denne side på baggrund af leverandørernes eget valg
af speciale- og interesseområder.
BONGUSTA
Det familiestiftede danske brand Bongusta blev skabt i 2021 som en skøn crossover mellem skævt indretningsdesign og farverig frottémode. Virksomheden er beliggende i Ebeltoft, Danmark.
På esperanto oversættes Bongusta til "lækkert", der indkapsler mærkets essens - en hyldest til livligt design af høj kvalitet, der er skræddersyet til både voksne, børn og hjemmet.
Bongusta væver sine største passioner sammen: smukke farver, kvalitetsmaterialer og skæve designs. Alle designs er skabt i tæt samarbejde med dygtige indiske håndværkere, som Bongusta respekterer og beundrer.
Det mangfoldige produktsortiment er sammensat uden at skelne til s
12 opslag
seneste fra 23. januar 2024
BRUNS
BRUNS er et svensk premiumbrand, der blev grundlagt allerede i 2012 af Cecilia Nilsson og Johanna Lindskoug. BRUNS formulerer og producerer prisvindende hår-, hud- og kropsplejeprodukter af meget høj kvalitet med naturlige ingredienser og dufte. Med erfaring og passion arbejder BRUNS kompromisløst for at gøre skønhedsbranchen bedre gennem et stærkt fokus på bæredygtighed. Resultatet er smukke, højkvalitets og skånsomme skønhedsprodukter, der giver synlige resultater uden skadelige kemikalier – til gavn for både dig og vores fælles planet.
Bruuns Chokolade
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Bruuns Chokolade er stiftet og ejet af Magnus Bruun. Firmaet har eksisteret siden 2019 og som blot 17-årig dengang, fik Magnus ideen om at starte sit eget firma, efter at have arbejdet med chokolade siden han var 10 år. Magnus kørte firmaet fra d. 1/11-19 til d. 30/4-23 mens han tog en udannelse som konditor hos danmarks ældste konditori "Conditoriet La Glace" i København. I dag hvor Magnus er fyldt 21 år, er han færdig udannet og åbnede sin første fysiske butik i Sorø d. 29/5-23 og sideløbende har han flere forhandlere rundt om på Sjælland og Ærø.
by Brorson ApS
Vi deltager på Formland Autumn 2026
by Brorson - Made by hand in Denmark.
I mere end et årti har vi serviceret og leveret til gastro-, interiør- og designbranchen med særlig fokus på langtidsholdbart boligtilbehør, interiør og køkkengrej i et stilfuldt og klassisk dansk formsprog.
Vi designer og fremstiller vores brede sortiment af fødevaregodkendte serveringsbræt, tapasbræt, sushibræt, skærebræt, planker, huggeblokke, træbakker, interiør og møbler udelukkende lokalt her i Danmark.
Der er kort vej fra idé til færdigt produkt og derfor fremstiller vi også efter ønsker og private label.
Besøg os på vores stand i hal J 7136 og lad os blive jeres nye leverandør af d
30 opslag
seneste fra 11. august 2026
Bychrillesen
Vores eventyr startede i januar 2021 på et hobby niveau. Her solgte vi interiør vi selv havde upcycled, mixet med salg af nogle af Danmarks førende Brands. Vi elsker farver og er passionerede omkring indretning og design, og vi har massevis af kreative idéer, og det er derfor vi i sommeren 2021 startede vores eget brand MADE ByChrillesen, hvilket er 100 % håndlavet. Vi faldt tilfældigt over det fantastiske materiale som vi benytter til vores produkter, nemlig Jesmonite. Det startede en fantastisk rejse, hvor vi skulle lære materialet at kende, og bare et halvt år senere, i december 2021, var vi nogle af de største og bedste på det Danske mark
3 opslag
seneste fra 8. januar 2024
byLI
byLi er en lille start-up virksomhed, som startede i 2020. Vi re-designer indiske sarier og andre genbrugs-tekstiler til moderne, bæredygtigt tøj med respekt for materialerne, deres historie og de mennesker der er involveret i skabelsesprocessen.
7 opslag
seneste fra 20. januar 2023
byoms ApS
Byoms producerer og forhandler produkter indenfor rengøring, vask og lugtfjerner med probiotika. Vi har både vores egen B2C shop samt B2B.
Vi tilbyder desuden Private- og White Label produktion af specialprodukter.
Se mere på: byomsprivatelabel.dk
Vi udfordrer unødvendig brug af kemikalier og antibakterielle midler i hjemmet. Alt hvad vi gør, handler om at styrke de gode og sunde bakterier, som naturligt bekæmper de sygdomsfremkaldende bakterier. Derfor har vi udviklet sunde og bæredygtige produkter med probiotika til tøjvask og rengøring. Vi følger med i forskningen og den rivende udvikling inden for anvendelsesmulighederne af probio
22 opslag
seneste fra 9. august 2023
Bysmedesign
MERE END BLOT ET DESIGN / MERE END BLOT METAL.
BySmedesign udvikler hvert design til noget nyt, unikt og brugbart interiør.
Elegante, rene linjer og rustikke design.
Størstedelen af BySmedesign produkter er fremstillet i metal. Det giver designet et rustikt look med rene, lige linjer. Sammen med materialer som glas, læder og træ vil nogle af produkter være et samspil mellem flere materialer. Det skaber et moderne look, der vil give rummet et unikt udtryk.
Hvert produkt er unikt. Hvert design har sit eget udtryk.
Hos bySmedesign får I kreative løsninger, hvor det gode håndværk er i højsædet. Produkterne fortæller deres egen hi
3 opslag
seneste fra 17. december 2023
Bælg ApS
Med nøje udvalgte råvarer er vores økologiske konfekthapsere et ambitiøst og dedikeret forsøg på at lave mere bæredygtig konfekture.
Vi bruger økologiske danske bælgfrugter, fordi det både er godt for biodiversiteten på markerne, og fordi det smager himmelsk i kombination med mørk chokolade.
Brug af danske bælgfrugter er på én og samme tid innovativt og
jordnært.
Vores hapsere er desuden lave på sukkerindhold, høje på kostfibre og protein samt gluten- og laktosefri – helt uden at vi er gået på kompromis med smag og kvalitet.
Vi er derfor stolte af at kunne præsentere BÆLG® konfekthapsere i fire smagsvarianter – håndlavet på d
1 opslag
seneste fra 20. april 2023
CARE BY ME
CARE BY ME er et dansk brand, der skaber smukt tøj og interiør med udgangspunkt i tidløst design, materialer af høj kvalitet og ansvarlig produktion.
Vi kombinerer vores danske designarv med værdifuldt håndværk i produktionen af vores eksklusive slow-living produkter, som vi sælger i hele verden.
Vi er dedikerede til at støtte små lokalsamfund og at selvstændiggøre kvinder i udviklingslande via vores design og produktionsprocesser.
Hver dag arbejder vi på at forbedre livskvaliteten for kvinder samt deres familier, og det er vi stolte af.
Vores håb er at opmuntre og hjælpe vores kunder til at træffe mere ansvarlige og fornuftige v
Casa Jada
Vi deltager på Formland Autumn 2026
Keramik og spanske specialiteter i én og samme kurv.
Casa Jada Cerámica designer og skaber unikt, håndforarbejdet og håndmalet keramik.
Vores DNA er farveglæde, smukt håndværk og elegante designs.
Hvert produkt opstår gennem kunsten, når toner af farver og formerne i keramikken danner de smukkeste dekorationer. Hvert enkelte produkt er håndmalet af de dygtige fagfolk i Spanien.
Vi er dedikerede og passionerede i vores processer.
I samarbejde med fabrikken i Spanien, skabes og nytænkes der i et kontinuerligt flow, med øje for traditioner og historie.
Hos Casa Jada Cerámica er der rig mulighed for at lave customized udgaver af
31 opslag
seneste fra 16. juli 2026
catalogue
CATALOGUE er en dansk/irsk designvirksomhed, etableret i 2022 af designere Ditte Byholt Leibøll Jensen og Callum Sheeran-Purcell.
Vi specialiserer i design af objekter, møbler og rum, og arbejder i alle faser af et projekt. Gennem en hybrid tilgang er vi i konstant dialog mellem det digitale og analoge - tegnestuen og værkstedet - designe og bygge. En metode der sikrer at designintentionerne ikke går tabt i processen.
Vi advokerer for bæredygtighed i form af varighed ved at give objekter og rum mere betydning.
10 opslag
seneste fra 7. januar 2024











