Interesseområder
Nyeste leverandører indenfor Galleri
Jesper Jensen Bæredygtig Glas Design
H 6360
Jesper Jensen Bæredygtig Glas Design, har nu leveret innovative glasdesigns, produceret af gamle vinflasker, til butikker, restauranter og hoteller i over 15 år. Et ønske om at bruge så få ressourcer som overhovedet muligt har ledt os til en gentænkning af glaspusterhåndværket og udviklingen af vores egen innovative arbejdsmetode. Vi er nu Europas førende indenfor genanvendening af vinflasker og har flyttet vores produktion til et gammelt el-værk på naturskønne Møn, hvorfra vi betjener vores kunder i hele verden.
Joan der tegner
F 5347
Joan Glintborg Vissing har arbejdet med linoleumstryk siden 2016. Hun er fascineret at den simple proces med de uendelig muligheder. Alle tryk er udviklet, skåret, trykt og signeret i hendes eget værksted i midtjylland.
Som noget nyt har hun, i samarbejde med et ekstern trykkeri, udviklet reproduktioner af hendes værker hvor høj kvalitet stadig er et kernebegreb.
19 opslag
seneste fra 7. januar 2023
YUZU Furoshiki
H 6370
På Formland Spring 2023 præsenterer YUZU Furoshiki de første designs indenfor de to kategorier Furoshiki Everyday og Furoshiki Art.
Hos YUZU er det cirkulære og multifunktionelle i fokus og du vil opdage, hvor meget værdi og funktion et enkelt stykke kvadratisk tekstil kan rumme. YUZU leger med begrebet "The Art of Furoshiki" og tager det til nye højder igennem udviklingen af tekstile fortællinger i form af håndlavede, holdbare & funktionelle kunstværker og designobjekter af genanvendte tekstiler. Hos YUZU går godt design og bæredygtighed hånd i hånd og det lille designstudio's store vision er at bidrage til en positiv ændring i vores teksti