Interesseområder
Nyeste leverandører indenfor Design
Manigrip
F 5341
25% af hjælpemidlerne på det danske marked bliver ikke brugt på grund af identitetsproblemer, derfor mener vi i Manigrip, at design er altafgørende for at mennesker med nedsat håndfunktion får en bedre hverdag.
Fokus har været på både funktion og æstetik. Funktion ved at registrere det som medicinsk udstyr, så det lever op til de strengeste krav, og æstetik ved at have indgået et samarbejde med en dansk designer og har haft fokus på at det ydre kan komme i forskellige farver, teksturer og materialer.
Resultatet blev produktet - Wini.
Wini er en grebsforstørrer, der ved hjælp af patenteret teknologi griber fat om alle smalle genstande l
1 opslag
seneste fra 6. januar 2023
MASALA
D 3298
MASALA forhandler varer som er designet i Danmark og produceret i Indien, både boligtekstiler og tøj i afslappet boheme stil. Varerne er hovedsageligt lavet af bæredygtige genbrugte sari stoffer, deriblandt de velkendte saritæpper og puder med traditionel kantha broderi. Derudover er der suppleret med en serie basis tøj af blød økologisk bomuld. Det er tidsløse modeller med vægt på skandinaviske rene linjer og komfort. Firmaet er ejet og drevet af parret Anjali Poulsen og Henrik Erlandsen. Anjali er Indisk født og uddannet designer, hun rejser til Indien flere gange om året for at lade sig inspirere og købe ind til Masala.
Alle produktgrupp
7 opslag
seneste fra 13. marts 2023
Miss Syberg
J 7136
Miss Syberg blev etableret i 2015, med missionen om at minimere spild af naturlige ressourcer, og levere smukke lammeskind og lammeskinds-produkter til bevidste forbrugere.
Får og lam bliver således ikke kun avlet for kødet, men de smukke skind finder også anvendelse.
Det er vigtigt at vi ved, at dyret har haft et godt liv, og har græsset på marken hele året rundt. Når skindene er smukke ved vi, at dyret har levet et godt og naturligt liv, med de rette livsbetingelser.
Vi er meget omhyggelige med at finde de bedste garverier, som overholder EU-regler og som sikre at skønheden i skindene bevares. Skindet fortjener den største respekt,
4 opslag
seneste fra 6. december 2022