Interesseområder
Nyeste leverandører indenfor Design
Kreafunk ApS
F 5030
Vi er dansk design og livsstil, og vi hjælper med at få mest muligt ud af hvert øjeblik ved at skabe og tilbyde smukt designet lyd- og easy tech produkter, der understøtter ethvert behov og individuel stil. Kreafunk er skabt til alle momenter. Store som små.
Navnet Kreafunk stammer fra ordene "kreativ" og "funktionalitet". Det hele startede nemlig med en fælles irritation for to venner ved højttalere med ledninger, der altid var i vejen. Det blev startskuddet til det første Kreafunk produkt: en hylde med indbygget højttaler og dockingstation.
Det var tilbage i 2011 og meget er naturligvis sket siden. For eksempel har langt de fleste høj
Kumau
F 5285
Kumau gik i luften i april 2022 og vi er et nyt livsstilsbrand, der primært er fokuseret på produktion og salg af sengetøj i meget høj kvalitet.
Vores sengetøj er lavet af kæmmet egyptisk bomuld og bliver produceret i Europa.
Vi er formentlig de eneste i Danmark, der benytter kæmmet bomuld til at lave stoffet til vores sengetøj. Kæmmet bomuld fremkommer via en særlig forarbejdningsmetode, hvor kun de længste og bedste bomuldsfibre benyttes.
Det gør vores sengetøj ekstraordinært blødt og behageligt mod huden, hvilket giver en fantastisk følelse hele natten.
9 opslag
seneste fra 19. januar 2023
YUZU Furoshiki
H 6370
På Formland Spring 2023 præsenterer YUZU Furoshiki de første designs indenfor de to kategorier Furoshiki Everyday og Furoshiki Art.
Hos YUZU er det cirkulære og multifunktionelle i fokus og du vil opdage, hvor meget værdi og funktion et enkelt stykke kvadratisk tekstil kan rumme. YUZU leger med begrebet "The Art of Furoshiki" og tager det til nye højder igennem udviklingen af tekstile fortællinger i form af håndlavede, holdbare & funktionelle kunstværker og designobjekter af genanvendte tekstiler. Hos YUZU går godt design og bæredygtighed hånd i hånd og det lille designstudio's store vision er at bidrage til en positiv ændring i vores teksti